A couple of astronauts agree to rendezvous in space after hours. Their plan is t
ID: 1506580 • Letter: A
Question
A couple of astronauts agree to rendezvous in space after hours. Their plan is to let gravity bring them together. She has a mass of 66.0 kg and he a mass of 70.0 kg , and they start from rest 21.0 m apart.
Part A
Find his initial acceleration
Part B
Find her initial acceleration
Part C
If the astronauts' acceleration remained constant, how many days would they have to wait before reaching each other? (Careful! They both have acceleration toward each other.)
Part D
Would their acceleration, in fact, remain constant?
Would their acceleration, in fact, remain constant?
Yes, it would remain costant No,it would increase No, it would decreaseExplanation / Answer
a) a = Gm/r² = 6.674e11 N·m²/kg² * 70kg / (21m)² = 10.6e-12 m/s²
b) a = GM/r² = 6.674e11 N·m²/kg² * 66kg / (21m)² = 9.98e-12 m/s²
c) She covers distance x; he covers 21m - x
(and you could figure out what x is using center of mass...)
him: s = 21m - x = ½at² = ½ * 10.6e-12m/s² * t²
her: S = x = ½at² = ½ * 9.98e-12m/s² * t²
Add these two eqns:
21m = ½(10.6 + 9.98)e-12m/s² * t²
t² = 2.04e12 s²
t = 1.428e6 s = 396.8 h = 16.5 days
PartD) As we assumed so, yes, it'll remain constant
Please rate with points, it'll help me
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.