Two masses (m_a= 3 kg, m_b= 5 kg) are attached to a (massless) meter stick, at t
ID: 1506633 • Letter: T
Question
Two masses (m_a= 3 kg, m_b= 5 kg) are attached to a (massless) meter stick, at the 0 and 75 cm marks, respectively. Where is the center of mass of this system? The system is then hung from a string, so that it stays horizontal. Where should the string be placed? Now, if mass B was removed, how much force would need to be exerted at the 100 cm mark in order to keep the meter stick level*? Now, if mass B was removed, and no additional force was supplied, calculate the size of the angular acceleration of the meter stick at that instant*. *For parts c-d, assume the string remains attached at the same location you found in part b.Explanation / Answer
a) location of center of mass is Xcm = (m1*x1)+(m2*x2)/(m1+m2)
Xcm = ((3*0)+(5*0.75))/(3+5) = 0.46875 m = 46.875 cm
Yxm = 0 m
b) it should hunh at center of mass
xcm = 0.46875 m = 46.875 cm
c) net torque acting is zero
m1*g*46.875 = F*(100-46.875)
3*9.8*46.875 = F*(100-46.875)
Force = F = 25.94 N
D) Torque T = I*alpha = r*F = r*m1*g = 0.46875*3*9.8 = 13.78
I = m*r^2 = 3*0.46875^2 = 0.659 kg m^2
then alpha = 13.78/0.659 = 20.9 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.