A group of particles is A group of particles is traveling in a magnetic field of
ID: 1506667 • Letter: A
Question
A group of particles is A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that the proton moving at 1.50 km/s in the +x direction experiences a force of 2.25 * 10^-16 N in the +y direction, and an electron moving at 4.75 km/s in the -z direction experiences a force of 8.50 * 10-16 N in the +y direction, (a) What are the magnitude and direction of the magnetic field? (b) What are the magnitude and direction of the magnetic force on an electron moving in the -y direction at 3.20 km/s?Explanation / Answer
given that
v1 =1.50 km/s
v2 = 4.75 km/s
F1 = 2.25*10^(-16) N in +y direction
F2 = 8.50*10^(-16) N in+y direction.
part(a)
The z component of the magnetic field is
Bz = -2.25*10^(-16) / (1.602*10^(-19)* 1.50 *10^3 ) = 0.9363 T
The x component of the magnetic field is
Bx = 8.5*10^(-16) / (1.602*10^(-19) * 4.75*10^3 ) = 1.117 T,
given that the force on the electron also acts in the +y direction,
then the x component of the magnetic field is also positive,
since (-)(-k) x (i) = + j.
the magnetic field has magnitude
B = sqrt(1.117^2 + 0.936^2) T = 1.46 T
and its direction is in the x-z plane at
tan^-1 (0.936/1.117) = 39.97 degrees away from the + x-axis
and 50.03 degrees away from the + z-axis
part(b)
given that the electron moving in the -z direction was deflected in the +y direction.
F = q*v x B
F = (-1.602*10^(-19))*(-3.2 *10^3 j) x (1.117 i + 0.9363 k)
F = (-5.72 k + 4.80 i) * 10^(-16) N
The magnitude of this force is
|F| = sqrt(5.72^2+4.80^2) * 10^(-16) N = 7.28 * 10^(-16) N
and its direction is in the x-z plane,
perpendicular to the magnetic field,
so 39.97 degrees away from the negative z axis
and 50.03 degrees away from the positive x axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.