A 4.00-kg block is attached to a vertical rod by means of two strings. When the
ID: 1507029 • Letter: A
Question
A 4.00-kg block is attached to a vertical rod by means of two strings. When the system rotates about the axis of the rod, the strings are extended as shown in the figure below and the tension in the upper string is 70.0 N.
(a) What is the tension in the lower cord?
(b) How many revolutions per minute does the system make?
(c) Find the number of revolutions per minute at which the lower cord just goes slack.
(d) Explain what happens if the number of revolutions per minute is less than that in part (c).
Explanation / Answer
From mass 4kg drop perpendicular on vertical rod of 2m
This perpendicular will now become BASE of triangle whose hypoteneous is upper cord of 1.25m
The perpendicular of that triangle is upper half of vertical rod .This upper half is 1 m
The perpendicular of that triangle is 1m
The BASE = sq rt [ (1.25)^2 - 1^2]= sq rt [1.5625 - 1] =sq rt 0.5625 =0.75
the upper cord makes angle O with BASE (horizontal line from 4 kg to vertical rod)
sinO=perpendicular / hypoteneous=1/1.25=100/125=0.8
cosO=base/hypoteneous=0.75/1.25=0.6
Suppose tension in upper cord =T1 =70 N
the tension in the lower cord = T2
Radius of circular path = r= sq rt [1.25^2 -1]=sq rt 0.5625=0.75 m
Perpendicular distance of circulating mass from vertical rod=radius=0.75 m
mass =m=4.00 kg
Let the number of revolutions made by the system in 1 second= f
If v is speed in circular path and w is angular speed, then
v=rw
w=2(pi)f
Centripetal force = F = mv^2/r = mrw^2= mr* [4(pi)^2]*f^2
Suppose upper cord makes angle O with the horizontal , the lower cord also makes angle O with horizontal because both the cords are of equal length.
sinO=0.8
cosO=0.6
Resolving T1 and T2 into vertical and horizontal components,
Horizontal components T1cosO and T2 cosO being in same direction, add up to provide the centripetal force F
Vertical component T1sinO is vertically upwards but vertical component T2sinO is vertically downwards .
weight 'mg' is also downwards.
T1sinO =T2sinO + mg
[T1 - T2 ] sinO =mg
[T1 - T2 ] =mg / sinO
T2= T1 - (mg/sinO )
T2=70 -4*9.8 /0.8
T2= 21 N
The tension in the lower cord is T2= 21 N
______________________________________...
Part B
Horizontal components T1cosO and T2 cosO being in same direction, add up to provide the centripetal force F
F=T1cosO + T2 cosO
mr* [4(pi)^2]*f^2 = [ T1+T2 ] cosO
mr* [4(pi)^2]*f^2=[70 +21]0.6=91*0.6=54.6 N
4*0.75*4*9.8696*f^2=54.6
f^2=54.6/118.4353=0.461011201
f =0.678978057 revolutions per second
revolutions per minute =f*60=40.73868342 rpm
The system mskes 40.73868342 revolutions per minute
______________________________________...
Part C
When lower cord is about to slack, onlt T1sinO malances weight mg
T1sinO=mg
T1=mg/sinO=4*9.8/ 0.8=49 N
Tension in upper cord changes to 49 N
Horizontal component of tension in upper cord provides centripetal force
T1cosO = F = mr* [4(pi)^2]*f^2
T1cosO =4*0.75*4*9.8696*f^2
4*0.75*4*9.8696*f^2 = 49*0.6
f^2 =29.4/ 118.4353=0.248236
f =0.4982 revolutions per second=29.89 revolutions per minute
the lower cord just goes slack when system makes 29.89 revolutions per minute
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.