Assume that the initial voltage of the capacitor is V(t = 0) = V0 = 10.0 V. The
ID: 1507704 • Letter: A
Question
Assume that the initial voltage of the capacitor is V(t = 0) = V0 = 10.0 V. The capacitor has a value C = 10 nF and the resistor has a value R = 1 k?. The switch is closed at t = 0.
a) What is the time constant, ?, in seconds?
b) Determine the maximum current that flows through the resistor.
c) The capacitor is fully charged and then the switch is opened to discharge it. If the voltage across the capacitor, VC, needs to be less than 0.01% of the fully charged voltage before you can consider it settled, how many time constants t = N? will you have to wait to be sure? N is the smallest integer.
Explanation / Answer
a) time constant = R*C
= 1*10^3 * 10*10^-9
= 10^-5
b) max current = 10/1000
= 0.01A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.