Upon being struck by 240 nm photons, a material ejects electrons with a maximum
ID: 1508294 • Letter: U
Question
Upon being struck by 240 nm photons, a material ejects electrons with a maximum kinetic energy of 3.22 eV. What is the work function of this material? 1.96 eV 1.65 eV 2.27eV 2.59eV A helium-neon laser emits light at 632.8 nm. If the laser emits 1.99 Times 10^17 photons/second, what is its power output in mW? 40.6 mW 62.5 mW 31.3mW 50.0 mW A hydrogen atom and a neutron fuse to form deuterium. If the energy released is 3.6 Times 10^-13 J, what is the mass of the deuterium? Take the H atom nucleus as a single proton.Explanation / Answer
27) energy of photon = hc/lemda = (4.14 x 10^-15 x 3 x 10^8) / (240 x 10^-9) eV
= 5.18 eV
work function = photon energy - maximum kinetic energy of electron
= (5.18 - 3.22)eV = 1.96 eV
28) power output = number of photon per second x energy of photon
= (1.99 x 10^17) x (hc/lemda)
= (1.99 x 10^17) x ((6.26 x 10^-34 x 3 x 10^8)/(632.8 x 10^-9)) J
= 59.1 mW
29) mass of deuterium = mass of proton + mass of neutron - mass of equivalent released energy
mass of equivalent released energy = (3.6 x 10^-13) / c^2 = (3.6 x 10^-13) / (9 x 10^16) kg
= 4.0 x 10^-30 kg
mass of deuterium = (1.672 + 1.675 + 0.004) x 10^-27 kg
= 3.351 x 10^-27 kg
3.4 x 10^-27 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.