Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The rotational inertia of the wheel that has a kinetic energy of 12,200 J when r

ID: 1509146 • Letter: T

Question

The rotational inertia of the wheel that has a kinetic energy of 12,200 J when rotating at 300 rev/min: 24.5 N.s, 24.5 kg m2, 24.5 J.s, 24.5 kg m/s none of these Possible units for angular momentum Kg m/s, N.s, N/s, J/s, J.s A net torque applied to rigid body object always tends to produce linear acceleration, rotational equilibrium, angular acceleration, rotational inertia, none of these A 2100 kg truck travelling north 41 km/hr turns east and accelerates 51 km/hr What is the change in its kinetic energy. Jupiter has a mass roughly 320 times that of the earth and a radius equal to 11 limes that of the earth. What is the acceleration due to gravity on the surface of the Jupiter. An electron with an initial velocity v_0 = 1.5 Times 10^5 m/s enters a region length L = 0.01 m where it is electrically accelerated It emerges with v = 5.70 Times 10^6 m/s What is its acceleration, assumed constant. An electron with a speed of 1.2 Times 10^7 m/s moves horizontally into a region where constant vertical force of 4 5 Times 10^-16 N acts on it. The mass of the electron is deflected during the time it has moved 30 mm horizontally

Explanation / Answer

16) K.E = o.5 I w2

I = 2K.E / w2

I = 2(12,200)(60)2 J.s2/ 3002 (2pi)2

  I = 24.5 Js2

None of the aboe

b) J.s (option e is correct)

c) angular acceleration ( ( T = I * alpha)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote