Each channel of a stereo receiver is capable of an average power output of 100W
ID: 1509358 • Letter: E
Question
Each channel of a stereo receiver is capable of an average power output of 100W into an 9-loudspeaker (Figure 1) .
Part B
What is the rms current fed to the speaker at the maximum power of 100W?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Part C
What is the rms voltage fed to the speaker at 1.0W when the volume is turned down
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Part D
What is the rms current fed to the speaker at 1.0W when the volume is turned down
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) As power = voltage^2 / resistance
so,
RMS voltage = sqrt(P*R)
= sqrt(100*9)
= 30 volts
B) Power = voltage *current
RMS current = P / V
= 100 / 30
= 3.3 A
C)When P = 1W
RMS voltage = sqrt(1*9)
= 3 V
D) RMS current = 1 / 3
= 0.3 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.