An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1509494 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.270 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.885 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.760 m .
A) Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.207 s has passed.
B) Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.207 s from Part A?
C)What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.207 s ?
D)What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.207 s ?
Explanation / Answer
Here
angular speed , wi = 0.270 rev/s
angular accelerartion , a = 0.885 rev/s^2
radius ,r = 0.760/2 m = 0.38 m
a) after t = 0.207 s
final angular speed = 0.270 + 0.885 * 0.207
final angular speed = 0.453 rev/s
B)
let the angle is theta
theta = wi * t + 0.5 * a * t^2
theta = 0.270 * 0.207 + 0.5 * 0.885 * 0.207^2
theta = 0.0749 rev
C)
tangential speed = wi * r
tangential speed = 0.207 * 2pi * 0.38 m
tangential speed = 0.494 m/s
D)
tangential acceleration , at = 0.494^2/(0.38)
at = 0.643 m/s^2
magnitude of resultant accelertion = sqrt(0.64^2 + (0.885 * 2pi * 0.38)^2)
magnitude of resultant accelertion = 2.21 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.