Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

From the position equation x - 2.2 m Sin {(25 rad/s)t}. where t is in seconds, f

ID: 1509570 • Letter: F

Question

From the position equation x - 2.2 m Sin {(25 rad/s)t}. where t is in seconds, find V max. frequency, and max acceleration. A 20 kg mass hangs vertically from a string. A bullet of mass 50 grams is travelling at 200 m s collides with the hanging mass and does not come out the other side. Find the amplitude of and the maximum tension during oscillation. A 400 g mass is placed on a spring, which causes it to stretch 9 cm. The mass is then lifted up 6 cm above this point and released. Find omega, f, T, and the equation for the position at any time t. From the figure, find the velocity the water exits the right end of the pipe. A 500 gram balloon is filled with a liquid, density = 600 kg/m3, is held under water by a string attached to the bottom of the pool. If the radius of the balloon is 25 cm, what is the tension in the string?

Explanation / Answer

x = 2.2sin(25t)

V= dx/dt = 2.2x25 cos(25t) = 55 cos25t m/s

Vmax = 55 m/s

Frequency = 25/2xPie = 25/6.28 = 3.98 Hz

A = dV/dt = -55x25 sin(25t) = -1375sin(25t)m/s2

Amax = 1375 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote