A solid insulating sphere of radius 5.00 cm is centered at the origin. It carrie
ID: 1510209 • Letter: A
Question
A solid insulating sphere of radius 5.00 cm is centered at the origin. It carries a total charge of 2.00 C uniformly distributed through its volume. Concentric with this sphere is an uncharged conducting shell whose inner and outer radii are 8.00 cm and 10.0 cm respectively. What is the electric field (magnitude and direction) 1.00 cm from the origin How much charge resides on the inner surface of the conductor What is the electric field (magnitude and direction) 9.00 cm from the origin What is the potential (with respect to infinity) at the inner surface of the conducting sphereExplanation / Answer
part A:
from gauss law
closed integral of E.dL = Qin/eo
here for r = 1 cm
Qin = 2C)r/R)^3
Qin = 2 * 1cm^3/5cm^3
Qin = 0.16 C
E = 0.16/(4pi 0.01^2 * 8.85 *10^-12)
E = 1.44 *10^-12 N/C
---------------------------
part B :
Charge inside the inner surface = 2C
part C:
E = 2/(4pi r^2 * eo)
E = 2* 9E9 /(9E-2)^2
E = 2.22 *10^12 N/C
part D:
E = -V/d
Vb - Vo = -E r
Va - Vb = Kq (2)/0.1
Va-Vb = (9E9 * 2/0.08) - ( 9E9 * 2/0.05)
= -1485 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.