The figure below shows a rod, of negligible resistance, sliding to the right on
ID: 1511956 • Letter: T
Question
The figure below shows a rod, of negligible resistance, sliding to the right on two rails, also of negligible resistance. The rails are separated by a distance of L= 0.45m. The rails are connected by a 12.5 ohm resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.58 T
Find the magnitude of the induced current if the speed of the bar is 3.6 m/s
Find the direction of the induced current in the circuit
Find the magnitude and direction of the external force required to maintain the rod’s constant speed of 3.6 m/s
Explanation / Answer
Here ,
L = 0.45 m
resistance , R = 12.5 Ohm
B = 0.58 T
a) speed of rod , v = 3.6 m/s
magnitude of induced current = B *v * L/R
magnitude of induced current = 0.45 * 0.58 * 3.6/12.5
magnitude of induced current = 0.0752 A
Using Lenz's law , as the applied magnetic field is into the page
the direction of induced curret is into the page.
magnitude of external force = B * I * L
magnitude of external force = 0.58 * 0.45 * 0.0752 N
magnitude of external force = 0.0196 N
the direction of force is to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.