A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 to the horizon
ID: 1511959 • Letter: A
Question
A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 to the horizontal (the figure (Figure 1) ). The coefficient of kinetic friction is 0.27. A string attached to the block is wrapped around a flywheel on a fixed axis at O. The flywheel has mass 27.0 kg and moment of inertia 0.500 kgm2 with respect to the axis of rotation. The string pulls without slipping at a perpendicular distance of 0.250 m from that axis.
What is the acceleration of the block down the plane?
What is the tension in the string?
Explanation / Answer
gravitational force (Fg = m*g) is acting downward
components of Fg
Fgx = m*g*sin(theta)
Fgy = m*g*cos(theta)
Fgy = normal force N
friction force Fr = u*N
Fr = u*m*g*cos(theta)
so total force F = m*a = m*g*sin(theta) - u*m*g*cos(theta) - T ......eq1
where u = coefficient of kinetic friction = 0.27
m = mass of block = 5 kg
r = perpendicular distance = 0.
tension is tge only force acting on the pulley which causes an angular acceleration
so torque t = l*alpha = T*r
where l = moment of inertia = 0.500 kg*m^2
alpha = angular acceleration
alpha = a/r
l*a/r = T*r
T = l*a/r^2 .....eq2
from equation 1 & 2
m*a = m*g*sin(theta) - u*m*g*cos(theta) - (I*a/r^2)
a*[m + (I/r^2)] = m*g[sin(theta) - u*cos(theta)]
a = [m*g*(sin(theta) - u*cos(theta)] / [m + (I/r^2)]
a = [5*9.81*(sin36.9 - 0.27*cos36.9)] / [5 + (0.5/(0.25)^2]
a = 18.86 / 13
a = 1.45 m/s^2
(b)
tension in string
T = l*a/r^2 = 0.50*1.45 / (0.25)^2
T = 11.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.