After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to d
ID: 1511977 • Letter: A
Question
After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below. The horizontal steel beam had a mass of 85.10 kg per meter of length and the tension in the cable was T = 12.04 kN. The crane was rated for a maximum load of 1.000 × 103 lbs. If d = 5.870 m, s = 0.522 m, x = 1.450 m and h = 2.070 m, what was the load on the crane before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g = 9.810 m/s2.
Explanation / Answer
Sum the moments about P:
0 = T(d - s)sin - W(d - x) - F(d/2)
= arctan(h/(d-s)) = arctan(2.16 / 5.348) = 22 degrees
where F is the weight of the beam.
0 = 12040*5.348*sin22º - W*4.42 - 85.1*5.87*9.8*5.87/2
W = 2206.5 N
(b) sum the vertical forces:
Fv + Tsin - W - 85.1*5.87*9.8 = 0
Fv + 12040*sin22 - 2206.5 - 85.1*5.87*9.8= 0
Fv = 2591.7 vertical force at P
sum the horizontal forces:
Fh - Tcos = 0
Fh - 12040cos22º = 0
Fh = 11163 N horizontal force at P
mag P = ((11163)^2+(2591.7)^2)^0.5 = 11460 N total reaction at P
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.