The limit to the eye\'s acuity is actually related to diffraction by the pupil.
ID: 1512222 • Letter: T
Question
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just-resolvable points of light for a 2.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 524 nm? Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.50 m apart? What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.850 m) from your eye?Explanation / Answer
Rayleigh angular distance theta = 1.22 * lambda / D
where D diameter of pupil.
theta = 1.22 * 524 * 10-6 mm/ 2.75 mm = 0.232* 10-3
b) angular spacing theta = d/L d-- spacing = 1.5 m
L = 1.5/ 0.232*10-3 = 6465.5 m
C)d = theta * L = 0.232 * 10-3 * 0.85 = 0.197 * 10-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.