Exla A magnetic field of strength 0.30 Tesla is directed perpendicular to a plan
ID: 1512767 • Letter: E
Question
Exla A magnetic field of strength 0.30 Tesla is directed perpendicular to a plane circular loop or wire of radius 25cm. Find the magnetic flux through the area enclosed by this loop. Exlb If this magnetic field (and resulting flux) changes from a value of 0 to 0.3T in 1 millisecond then what is the induced voltage produced according to Faraday's Law? Ex 2 Transcranial magnetic stimulation (TMS) is a noninvasive technique used to stimulate regions of the human brain. A small coil is placed on the scalp, and a brief burst of current in the coil produces a rapidly changing magnetic field inside the brain. The induced emf can be sufficient to stimulate neuronal activity. One such device generates a magnetic field within the brain that rises from zero to 1.5 T in 120 ms. Determine the induced emf within a circle of tissue of radius 1.6mm and that is perpendicular to the direction of the field.Explanation / Answer
B1 =0 , B2 = 1.5 T , t = 120 ms, r = 1.6 mm
From faradays law induced emf = -d(phi)/dt = A(B1 - B2)cos(theta)/t
V= 3.14*1.6*1.6*10^-6*1.5*cos(0)/0.12
V =0.1 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.