An air standard Carnot cycle is executed in a closed system between the temperat
ID: 1512856 • Letter: A
Question
An air standard Carnot cycle is executed in a closed system between the temperature limits of 350 K and 1200 K. The pressure before and after the isothermal compression are 150 kPa and 300 kPa respectively. The net work output per cycle is 0.6 kJ . Use the IG model for air. Part A Determine the maximum pressure in the cycle. Express your answer to two decimal places and include the appropriate units. Part B Determine the heat transfer to air. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part C Determine the mass of air. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Given that
TH =1200K
TL =350K
Then W =0.6kJ
The maximum pressure is given by
(1200/350)1/0.4 =(Pmax/300)1/1.4
Then Pmax =22388kPa
Now the efficiency of the carnot cycle is n =1-TL/TH =1-350/1200 =0.708
Now the work done is =efficiency*total energy(Etotal) =0.6kJ
Then the total energy is =0.6kJ/0.708 =0.847kJ
Now the heat transfer to air is hair =Etotal-Work =0.847kJ -0.6kJ =0.247kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.