Suppose that following the CME it is found that at an altitude of 2500 m the ele
ID: 1513004 • Letter: S
Question
Suppose that following the CME it is found that at an altitude of 2500 m the electric field has magnitude 1100 N/C and at an altitude of 1500 m the magnitude is 3700 N/C. In both cases the direction of the electric field is vertically toward the eart,s surface. find the net amount of charge (also indicate the sign of the charge) contained i a cube with horizontal faces at altitude of 2500 and 1500 m. Assume that the surface of the earth is flat and horizontal. 3.34 Times 10^(-2)C -5.76 Times 10^(-2)C 7.69 Times 10^(-3)pC 7.47 Times 10^(-3)pC -5.19 Times 10^(3)pCExplanation / Answer
length of the cube l = 2500-1500 = 1000m
electric flux = A*(E2-E1) = 1000^2*(3700-1100) = 2600000000 Nm^2/C
from gauss law
flux = Qin/eo
Qin = 2600000000*8.85*10^-12
Qin = +2.3*10^-2 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.