The Compton Effect. X-rays of wavelength = 72.0 pm are scattered from a thin foi
ID: 1513155 • Letter: T
Question
The Compton Effect. X-rays of wavelength = 72.0 pm are scattered from a thin foil of boron. What is the wavelength of the Compton scattered photons detected at the following angles (relative to the incident beam)? (Your answer should use three significant figures.)
(a) 40°
(b) 100°
(c) 165°
(a) = 72.51 This is the correct answer.
However, for whatever reason b and c are off by just a few points. I know I'm doing the right method because I've gotten the several different practice problems over the same question correct. I've changed my mode on my calculator and it only decreases the value by a few points. I'm pretty sure it's a point or so higher than the values I'm getting for whatever reason.
For all these questions you use the formula:
72x10^-12 x 6x10^-34 x (1-cos(angle)) / 9.1x10^-31 x 3x10^82) (Only speed of light is squared)
If you could please enter the above equation with angle 100° for (b) and 165° for (c) and see what you get from your calculator I'd greatly appreciate it. For (b) I got 74.57pm and for (c) I got 76.32pm
Explanation / Answer
b)
72 x 10^-12 + (6 x10^-34)(1- Cos100) / (9.1 x 10^-31 (3 x 10^8))) = 7.46 x 10-11
c)
72 x 10^-12 + (6 x10^-34)(1- Cos165) / (9.1 x 10^-31 (3 x 10^8))) = 7.63 x 10-11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.