Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block with mass m =6.4 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs

ID: 1513586 • Letter: A

Question

A block with mass m =6.4 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.28 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 5.1 m/s. The block oscillates on the spring without friction. After t = 0.4 s what is the speed of the block? At t = 0.4 s what is the magnitude of the net force on the block? I thought the equation to get the velocity of the block was: -Omega*Amplitude*sin(Omega*time) but that is not giving me the right answer. Also cant get the magnitude one.

Explanation / Answer

The spring constant K is computed with the information known about the mass at rest:

F = kx = m*g = k*0.28

k = m*g/0.28 = (6.4*9.81)/0.28 = 224.23 N/m


Frequency = f = sqrt( k/m )/(2) = sqrt(224.23/ 6.4) /(2) = 0.94 Hz


The kinetic energy at t = 0 is:

E = (1/2)*m*v^2 = (1/2)*6.4*(5.1)^2 = 83.23 J

At the extreme of motion, this translates entirely into additional spring potential energy. This point also represents the maximum acceleration.

Ep = (1/2)*k*(x)^2 = E

x = sqrt(2E/k) = sqrt[(2*83.23)/224.23] = 0.86 m

The additional force of the spring is:

F = k*x = 224.23*0.86 = 192.8 N

F = m*a

a = F/m = 192.8/6.4 = 30.13 m/s^2

a is the acceleration at maximum displacement, which is the maximum acceleration of the block, and so this is the answer to the second question.

The equation of motion of the block is then:

x = 0.28 + 0.86*Sin(2*0.94*t)

Choose the sin term for the motion, since the additional displacement is zero at t = 0.

The speed of the block is:

v(t) = dx/dt = 0.86*[cos(2*0.94*t )]*(2*0.94)

v(0.4) = 0.86*[cos(2*0.94*0.4)]*(2*0.94) = -3.6 m/s

This means that the mass is moving upward at 2.6 m/s. Note that the argument of the cos is in radians.

According to the equation of motion, the x displacement at 0.4 s is:

x(0.4) = 0.28 + 0.86*[cos(2*0.94*0.94)] = 0.92 m

This causes a spring force of:

F = k*x = 224.23*0.92 = 206.3 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote