An aluminum ring of radius r 1 = 5.00 cm r 2 = 3.00 cm as shown in the figure be
ID: 1513752 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius
r1 = 5.00 cm
r2 = 3.00 cm
as shown in the figure below. Assume the axial component of the field produced by the solenoid is one-half as strong over the area of the end of the solenoid as at the center of the solenoid. Also assume the solenoid produces negligible field outside its cross-sectional area. The current in the solenoid is increasing at a rate of 270 A/s.
(a) What is the induced current in the ring?
_______ A
*Note: 3.452 is not the correct answer*
(b) At the center of the ring, what is the magnitude of the magnetic field produced by the induced current in the ring?
________ µT
*Note: 43.391 is not the correct answer*
Explanation / Answer
The flux of magnetic filed passing through the ring would be:
= B0**r22 also the magnetic filed at edge os the solenoid (B0) is half of that at the center so B0 = 0*N*I0
where N is the number of turns per uint length and I0 is the current
(a) Hence using Faraday's law we have induced current I = (0*N**r22/R)*dI0/dt =
or I = 4*2*10-7*920*9*10-4*270/2*3.55*10-4 = 1.24 A
(b) The magnetic field at the center of the ring is given by B0 = 0*I/2r1 = 4**10-7*1.24/2*0.05 = 4.859*10-5 T*(1 µT/10-6T)= 48.95 µT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.