A crate of mass m = 0.19 kg is et against a spring with a spring constant of k_1
ID: 1513920 • Letter: A
Question
A crate of mass m = 0.19 kg is et against a spring with a spring constant of k_1 = 503 N/m which has been compressed by a distance of 0.1 m. Some distance in front of it, along a frictionless surface, is another spring with a spring constant of k_2 = 137 N/m. How far, d_2 in meters, will the second spring compress when the crate runs into it? How fast, v in meters per second, will the crate be moving when it strikes the second spring? Now assume that the surface is rough (that is, not frictionless). You perform the experiment and observe that the second spring only compresses a distance d_2/2. How much energy, in joules, was lost to friction?Explanation / Answer
(a)
let the compression in the seccond spring be d2
using conervation of energy
0.5 * k1 * x1^2 = 0.5 * k2 * d2^2
503 * 0.1^2 = 137 * d2^2
d2 = 0.19m
the compression in the seccond spring is 0.19 m
(b)
let the speed be v
using conservation of energy
energy stored in spring 1 = kinetic energy of crate
0.5 * k1 * x1^2 = 0.5 * m * v^2
503 * 0.1^2 = 0.19 * v^2
v = 5.15 m/s
the speed of crate before it strikes seccond spring is 5.15 m/s
(c)
compression in spring 2 , d = d2/2 = 0.095 m
the energy lost due to friction , E = energy stored in spring 1 - energy stored in spring 2
E = 0.5 * ( k1 * x1^2 - k2 * d^2)
E = 0.5 * ( 503 * 0.1^2 - 137 * 0.095^2)
E = 1.90 J
the energy lost due to friction is 1.90 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.