Red laser light of wavelength 664 nm is sent through a double-slit apparatus. Th
ID: 1514067 • Letter: R
Question
Red laser light of wavelength 664 nm is sent through a double-slit apparatus. The slits are separated by a distance of 0.120 mm and the screen is located 2.75 m from the slits. (a) What is the angle of the 3^rd-order bright fringe? (b) What is the distance between the central bright fringe and the 3^rd-order bright fringe? Answers: (a) 0.951 degree (b) 0.0456 m or 4.56 cm For the apparatus above, find the width of the central bright fringe. Answer: 1.52 cm For the apparatus above, imagine changing the red laser for a different colored laser. Suppose the distance from the 3^rd-order fringe is now 3.14 cm. (a) What is the angle of the 3^rd-order fringe? (b) What is the wavelength of the new laser? (c) What is the color of the new laser? Answers (a and b only): (a) 0.654 degree (b) 457 nmExplanation / Answer
1) a) Here, d * sin(theta) = n * lambda
=> 0.120 * 10-3 * sin(theta) = 3 * 664 * 10-9
=> angle = 0.951 degree
b) distance between central and 3rd order = 2.75 * tan0.951
= 0.0456 m
2) here, 0.120 * 10-3 * sin(theta) = 1 * 664 * 10-9
=> angle = 0.317 degree
=> width of central bright fringe = 2.75 * tan0.317
= 0.0152 m
= 1.52 cm
3) a) Here, angle = tan-1(0.0314/2.75)
= 0.654 degree
b) 0.120 * 10-3 * sin(0.654) = 3 * lambda
=> wavelength = 457 nm
c) color of new laser = blue laser
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.