At a steam power plant, steam engines work in pairs, the heat output of the firs
ID: 1514287 • Letter: A
Question
At a steam power plant, steam engines work in pairs, the heat output of the first one being the approximate heat input of the second. The operating temperatures of the first are 730 C and 440 C, and of the second 415 C and 280 C
Part A ) If the heat of combustion of coal is 2.8×107J/kg, at what rate must coal be burned if the plant is to put out 960 MW of power? Assume the efficiency of the engines is 65% of the ideal (Carnot) efficiency.
Express your answer using two significant figures.
Part B ) Water is used to cool the power plant. If the water temperature is allowed to increase by no more than 4.5
C, estimate how much water must pass through the plant per hour.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
PART A
w1 = e*Q
e = n*(1-(Tl/TM)
For first engine
e = 0.65*(1-(440 + 273)/(730+273)) = 0.187
For second engine
e' = 0.65*(1-(280 + 273)/(415+273)) = 0.1275
Q*( 0.187+0.1275*0.813) = 960*106
Rate = Q/H = 4.57*109/2.8*107 = 163
PART B
Q = (4.57*109 - 960*106)*3600 = 1.3*1013
m = Q/c*deltat = 1.3*1013/(4186*4.5) = 6.9*108
V = m/deltra
V =6.9*108 /1000 *1/0.0038 = 18.16*107 gal/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.