A guitar string with mass density = 2.2 × 10 -4 kg/m is L = 1.05 m long on the g
ID: 1514708 • Letter: A
Question
A guitar string with mass density = 2.2 × 10-4 kg/m is L = 1.05 m long on the guitar. The string is tuned by adjusting the tension to T = 105.7 N.
1)
With what speed do waves on the string travel?
m/s
2)
What is the fundamental frequency for this string?
Hz
3)
Someone places a finger a distance 0.166 m from the top end of the guitar.
What is the fundamental frequency in this case?
Hz
4)
To “down tune” the guitar (so everything plays at a lower frequency) how should the tension be adjusted?
increase the tension
decrease the tension
changing the tension will only alter the velocity not the frequency
Explanation / Answer
1) v = sqrt(T/mu) = sqrt(105.7/(2.2*10^-4)) = 693.14 m/sec
2) funamental frequency is f1 = v/(2*L) = 693.14/(2*1.05) = 330 Hz
3) no.of loops formed was 1.05/0.166 = 6 loops
Now funmental frequency is f = v/(2*L) = 693.14/(2*0.166) = 2087.77 Hz
4) since f = (1/2L)*sqrt(T/mu)
to decrease the frequency tension T must be decreased
So the answer is decrease the tension
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.