Prob(12.6) 3.00kg of a material increases it temperature by 7.00o C when it abso
ID: 1515139 • Letter: P
Question
Prob(12.6) 3.00kg of a material increases it temperature by 7.00o C when it absorbs 7410J of heat. What is its specific heat capacity? Prob(12.7) 5.00kg of a material increases it temperature by 3.00o C when it absorbs 2630J of heat. What is its specific heat capacity? Prob(12.8) 1.25g of a material increases it temperature by 7.00o C when it absorbs 28.3J of heat. What is its specific heat capacity? Prob(12.9) 1.46kg of a material increases it temperature from 7.0o C to 95.0o C when it absorbs 1.02x105 J of heat. What is its specific heat capacity
Explanation / Answer
12.6) m =3 kg, dT = 7 oC, Q 7410 J
Q = mCdT
7410 = 3*C*7
C = 352.86 J/kg.oC
12.7) m =5 kg, dT = 3 oC, Q =2630 J
Q = mCdT
2630 = 5*C*3
C = 175.33 J/kg.oC
12.8) m =1.25 g , dT = 7 oC, Q = 28.3 J
28.3 = 1.25*0.001*C*7
C = 3234.3 J/kg.oC
12.9) m =1.46 kg, dT = 95 -7 = 88 oC, Q =1.02*10^5 J
1.02*10^5 = 1.46*C*88
C =793.9 J/kg.oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.