Assuming the values of R=200 ohms, L=0.03 H, C= 0.25 micro F in a series circuit
ID: 1515395 • Letter: A
Question
Assuming the values of R=200 ohms, L=0.03 H, C= 0.25 micro F in a series circuit. a. find resonance frequency of the circuit. b. if V= 40 volts, what will be the current in the circuit c. what power will be supplying the source
Assuming the values of R=200 ohms, L=0.03 H, C= 0.25 micro F in a series circuit.
a. find resonance frequency of the circuit.
b. if V= 40 volts, what will be the current in the circuit
c. what power will be supplying the source
i got part A wrong using the formula : Fres=1/2pi srtL*c
i got 58.14 hz...what did i do wrong?
Explanation / Answer
fres = (1/2*pi*sqrt(L*C)) = 1/(2*3.142*sqrt(0.03*0.25*10^-6) = 1837.52 Hz
current I = V/R = 40/200 = 0.2 A
Power supplied is P = V*i = 40*0.2 = 8W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.