A gun is a heat engine. In particular, it is an internal combustion piston engin
ID: 1515719 • Letter: A
Question
A gun is a heat engine. In particular, it is an internal combustion piston engine that does not operate in a cycle, but comes apart during its adiabatic expansion process. A certain gun consists of 1.75 kg of iron. It fires one 2.40-g bullet at 330 m/s with an energy efficiency of 1.20%. Assume that the body of the gun absorbs all of the energy exhaust and increases uniformly in temperature for a short time before it loses any energy by heat into the environment. Find its temperature increase. ---------------- 0C
Explanation / Answer
KE of bullet= m v^2 / 2
= (0.0024 kg) (330 m/s)^2 / 2 = 130.68 J
efficiency = KE / total energy genrated
total energy = 130.68 / 0.012 = 10890 J
energy increasing temp of gun = 10890 - 130.68
= 10759.32 J
and Q = m Ciron deltaT
10759.32 = 1.75 x 450 x deltaT
deltT = 13.66 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.