A four-cylinder gasoline engine has an efficiency of 28 % and delivers 220 J of
ID: 1516074 • Letter: A
Question
A four-cylinder gasoline engine has an efficiency of 28 % and delivers 220 J of work per cycle per cylinder.
PART A
If the engine runs at 25 cycles per second (1500 rpm), determine the work done per second.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the total heat input per second from the gasoline.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
If the energy content of gasoline is 130MJ per gallon, how long does one gallon last?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A )
work done per second = 220 x 25 x 4 = 22000 J/s = 2.2 x 104 J/s
Part B)
heat input = (220/0.28) (25 x 4) = 7.9 x 104 J/s
Part c)
t = 130 x 106 /(7.9 x 104 ) = 1.7 x 103 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.