Consider a block of mass m_1 = 1 kg, and a block with mass m_2 = 2 kg, connected
ID: 1516728 • Letter: C
Question
Consider a block of mass m_1 = 1 kg, and a block with mass m_2 = 2 kg, connected by a horizontal spring, with rest length, d and spring constant, K = 21.6 Nm. m_1 is on wheels and therefore can be considered frictionless, while for m_2, the coefficient of static friction with the ground is mu_s, = 0.5. What is the minimum force applied to m_1 that will cause m_2 to move? How much has the spring been stretched at this point, relative to its rest length? How much work is done by the spring on mass, m1?Explanation / Answer
a) F = mu*mg = 0.5*2*9.8 = 9.8 N
b) F = kx = 9.8 = x*21.6
x = 0.4537 m
c) W = 0.5kx^2 = 2.22311 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.