Three wires from very lightweight material are each 1.0 meters in length, are ar
ID: 1516737 • Letter: T
Question
Three wires from very lightweight material are each 1.0 meters in length, are arranged so that they form an isosceles triangular tunnel with 6.0 cm side length, ie the gap between them is everywhere the same. Lower, the two are fixed and do not move. see figure below.
a) If the mass of the top wire is 20 grams, how large gravity acts on him then?
b) If electric currents are sent through all the wires, so that the currents are heading in on the lower two conductors, but out on the top conductor, in which direction is the magnetic force heading.
c) If the current I = 180 A flows along all the wires, how large magnetic force acts between the two conductors (F1)?
d) How large magnetic force application all the top wire, and in what direction is it heading?
e) How large must electric current in all the wires have to be , so that the total magnetic force of top conductor will be equal gravity?
PLEASE MAKE DETAILED ANSWER WITH DRAWINGS.
Explanation / Answer
a) W= mg = 0.02*9.8 = 0.196 N
b) The magnetic force is heading symmetrically away from the two bottom wires connecting the bottom wire to the top wire respectively. So the net force is directed upwards (for same current and same distance)
c) F = BIL = 2kI^2L/r = 2*10^-7*180^2*1/0.06 = 0.108 N
d) Net B force = 2*F*cos(30) = 0.187 N
e) 0.196 = 2*cos(30)*2*10^-7*I^2/0.06
I = 184.25 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.