The figure shows a cross section of three parallel wires each carrying a current
ID: 1516886 • Letter: T
Question
The figure shows a cross section of three parallel wires each carrying a current of 5.0 A out of the paper. If the distance R = 6.0 mm, What is the magnitude of the magnetic force on a 2.0-m length of any one of the wires? 2.5 mN 3.3mN 2.2 mN 2.9 mN 1.7 mN A bar magnet is dropped from above and falls through the loop of wire shown below. The north pole of the bar magnet points downward towards the page as it falls. Which statement is correct? The current in the loop always flows in a clockwise direction. The current in the loop always flows in a counterclockwise direction. The current in the loop flows first in a clockwise, then in a counterclockwise The current in the loop flows first in a counterclockwise, then in a clockwise No current flow s in the loop because both ends of the magnet move throughExplanation / Answer
IN this case we know that for a pair of wires the force = F= 1.2566 * 10^-6*5*5*2/(2*pi*0.006) = 1.667 *10^-3 N
and then on a wire will be two forces at 60 degrees with each other.
now we know that the resulatnt force =-2Fcos 30
and based on that the Force a particular wire feels caused by the other two is = -2*1.667 *10^-3* cos 30 = -2.888*10^-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.