A converging lens has a focal length of 78.00 cm. A 15.0 cm tall object is locat
ID: 1517040 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 78.00 cm. A 15.0 cm tall object is located 185.0 cm in front of this lens.
(a) What is the image distance?
cm
(b) Is the image real or virtual?
realvirtual
(c) What is the image height? Be sure to include proper algebraic sign.
cmA converging lens has a focal length of 78.00 cm. A 15.0 cm tall object is located 185.0 cm in front of this lens.
(a) What is the image distance?
cm
(b) Is the image real or virtual?
realvirtual
(c) What is the image height? Be sure to include proper algebraic sign.
cm
Explanation / Answer
1)
a) using formula
1/f = 1/di + 1/do
1/di = 1/78 - 1/185
di = 134.85 cm
b)
image is real.
c)
- di/do = hi/ho
hi = (134.85/185)*15 = 10.93 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.