An asteroid of mass 2 times 10^23 kg has been discovered orbiting the Sun. If it
ID: 1517202 • Letter: A
Question
An asteroid of mass 2 times 10^23 kg has been discovered orbiting the Sun. If it takes the asteroid 5 Earth years to make 1 complete orbit, what is the radius of its orbit relative to the radius of the Earth's own orbit? A pipe of diameter 1 m is at the top of a 20 m tall hill. Water flows through the pipe with a velocity of v = 5 m/s for a distance of 10 m before the pipe constricts to a radius of .5 m. The water then flows for another 8 m before the pipe bends downwards and travels to the ground. Find the fluid velocity at the ground level. What is the pressure difference between the lower and upper parts of the pipe?Explanation / Answer
Question 1
we can use Kepler's third law for two objects
Te2= Ks ae3
Ta2= ks aa3
(Ta/Te)2 = (aa/ae)3
(5/1 )2= (aa/ ae)3
aa = 52/3 ae
the distance from the earth to the sun is ae= 1.496 1011m
aa= 52/31.496 1011m = 2.924 1.496 1011
aa = 4.37 1011 m
Result
We give the result of two ways:
the orbit of the asteroid is 52/3ae = 2.9 ae
or as the distance in meters4.37 1011 m
Question 2
data
D1 = 1 m
L = 20 m
v = 5 m/s
x1 = 10 m
R = 0.5 m
x2 = 8 m
Part 1
We write the equation of continuity
A1v1 = A2v2
A= r2
we have a problem in Part 1 of tube diameter and give in Part 2 give the radius and are equal, if this is real fluid velocity is the same in both parts
in case of an error and in part 1 being the radius, the result is
r12 v1 = r22 v2
v2 = (r1/r2)2 v1
v2= (1/0.5)25
v2 = 20 m/s
I will assume this is our case
Part 2
We write the Bernoulli equation
P1 + ½ v12+ g y1 = P2 + ½ v22+ g y2
(P2-P1) = ½ (v12– v22)+ g (y1-y2)
(P2-P1) = ½ 1000 (52 – 202 ) + 1000 9.8 (20 – 0)
(P2-P1) = - 1.876 105 + 1.96 105
(P2-P1) = 8.4 103 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.