A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.90 rev/s . Her
ID: 1517228 • Letter: A
Question
A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.90 rev/s . Her arms are outstretched as far as they will go. In this orientation, the skater can be modeled as a cylindrical torso (40 kg , 20 cm average diameter, 160 cm tall) plus two rod-like arms (2.5 kg each, 62 cm long) attached to the outside of the torso. The skater then raises her arms straight above her head, where she appears to be a 45 kg, 20-cm-diameter, 200-cm-tall cylinder.
What is her new rotation frequency, in revolutions per second?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
rev/s
Explanation / Answer
given
wi = 0.9 rev/s
Initial moment of inertia, I1 = 0.5*M*r^2 + 2*m*L^2/3
= 0.5*40*0.1^2 + 2*2.5*0.62^2/3
= 0.8407 kg.m^2
final moment of inertia, If = 0.5*(M + 2*m)*r^2
= 0.5*45*0.1^2
= 0.225 kg.m^2
wf = ?
Apply conservation of angular momentum
If*wf = Ii*wi
wf = Ii*wi/If
= 0.8407*0.9/0.225
= 3.4 rev/s <<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.