Hi. I need help solving this problem. I\'ve tried but I can\'t seem to get the r
ID: 1517318 • Letter: H
Question
Hi. I need help solving this problem. I've tried but I can't seem to get the right answer for any of the parts.
Two point charges totaling 5.5 microCoulombs exert a repulsive force 0.065 N on each other when separated by 0.55 m.
1. What is the charge on the larger of the two charges?
2. What is the charge on the smaller of the two charges?
3. What is the charge on the larger charge (in magnitude) if the force is attractive?
4. What is the charge on the smaller charge (in magnitude) if the force is attractive?
Thank you so much in advance!
Explanation / Answer
if force is repulsive the both charges are positive.
Q1 + Q2 = 5.5 uC
kQ1*Q2/d^2 = 0.065
9*10^9*Q1*(5.5 - Q1)/(0.55)^2 = 0.065
Q1*(5.5 - Q1) = 0.065*(0.55)^2/(9*10^9) = 2.1847*10^(-12)
both charges are in micro. so
Q1*(5.5 - Q1) = 2.1847
Q1 = 0.43 uC and Q2 = 5.07 uC
if force is attractive then one charge in negative and another is positive.
Q1 - Q2 = 5.5 uC
kQ1*Q2/d^2 = 0.065
9*10^9*Q1*(Q1 + 5.5)/(0.55)^2 = 0.065
Q1*(Q1 + 5.5) = 0.065*(0.55)^2/(9*10^9) = 2.1847*10^(-12)
both charges are in micro. so
Q1*(Q1 + 5.5) = 2.1847
Q1 = - 0.37 uC and Q2 = 5.87 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.