Eight students, each with a mass m are standing on the perimeter of a rotating p
ID: 1517357 • Letter: E
Question
Eight students, each with a mass m are standing on the perimeter of a rotating playground merry-go-round of mass of 4m and radius R. Simultaneously they all step in towards the center to a point R/3 from the axis of rotation. Treating the students as point masses and the merry-go-round as a solid cylinder, find:
a. the ratio of the final to initial angular speeds: Z f Zi ,
b. the ratio of the final to initial centrifugal force (i.e. the force needed to hang on) felt by each student: FCf FCi ,
c. the final speed in radians per second if the original speed was 1/4 rev/s, and
d. the initial and final centrifugal forces for m = 65 kg and R = 2.0 m. Will they be able to hang on?
Explanation / Answer
Here ,
for the initial moment of inertia , Ii = 0.5 * 4m * R^2 + 8 m * R^2
Ii = 10 * m * R^2
If = 0.5 * 4m * R^2 + 8 * m * (R/3)^2
If = 26/9 * m * R^2
a) Using conservation of momentum
Ii * Zi = If * Zf
10 *m * R^2 * Zi = 26/9 * m * R^2 * Zf
Zf/Zi = 3.461
the ratio of final to initial angular speed is 3.461
b)
now , for the ratio of initial to final centrifugal force
FCf/FCi = m * Zf^2 * (R/3)/(m * Zi^2 * R)
FCf/FCi = (Zf/Zi)^2/3
FCf/FCi = (45/13)^2/3
FCf/FCi = 3.99
c)
Zi = 1/4 rev/s
Zf/Zi = 3.461
Zf = 3.461/4 rev/s
Zf = 0.865 rev/s
the final angular speed is 0.865 rev/s
d)
for the initial centrifugal force = m * Zi^2 * R
initial centrifugal force = 65 * (0.25 * 2pi)^2 * 2
initial centrifugal force = 320 N
final centrifugal force = 3.99 * 320
final centrifugal force = 1278.5 N
the final centrifugal force is 1278.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.