Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz with a power

ID: 1517358 • Letter: A

Question

A certain microwave oven produces microwaves of frequency 2450 MHz with a power of 452 W. How long should it take to heat 560 g of water, initially at room temperature, to the boiling point? Assume that all the microwave energy is absorbed by the water. (The microwave frequency is significant because the water molecule has a rotational resonant frequency at 2450 MHz. This means that water very effectively absorbs radiant energy at this frequency, thereby raising its rotational kinetic energy and its temperature. The specific heat of water is 4186 J/kg–C°, and assume that the room temperature is 20°C.)

please show work and units, thank you!

Explanation / Answer

heat absorbed by water

Q=m*C*(dT)

=0.560*4186*(100-20)

=187532.8 J

power P=Q/t

452 W =187532.8 J/t

t=414.89 s

or t=6.91 minutes

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote