An 15.00 ohm speaker is connected across the output terminals of a power amplifi
ID: 1517545 • Letter: A
Question
An 15.00 ohm speaker is connected across the output terminals of a power amplifier that delivers 90.0 W to it. The current supplied to the speaker is 3.8 A 4.0 A 2.6 A 2.4 A None of these Consider a series RC circuit for which R = 10 M ohm, C = 5 mu F and euler = 20 V. Find the maximum charge on the capacitor after the switch is closed. 150 pC 100 mu C 100 nC 1.00 times 10^-5 C The switch in the RC circuit described in problem 31 is closed at t = 0 s. Find the current in the resistor Rata time 10 s after the switch is closed. 1.6 nA 1.6 mu A 27 nA 27 mu A An proton moving with a velocity v in the positive y direction enters a region of uniform magnetic field that points in the negative z direction. The force on the proton will be in the positive z direction in the negative x direction in the positive x direction in the negative z directionExplanation / Answer
ANSWER
Problem 29
90W is the power, P, delivered to the speaker. We also know that the resistance R = 15 .
P = I2 R is the eqn for power. Plug into this eqn and solve for current I.
90 = I2 ( 15 )
I2 = 90 / 15 = 6 now take square root of each side to find current I .
I = 6 = 2.45 A. final answer for the current I in the speaker is 2.4 amps (option d).
Problem 30
Q = C*V = (5 E-6) * 20 V 100 C
So, the answer is option b).
Problem 31
I(t) = (V/R)*e^(-t/RC) = (20/(5*10^6))*e^(-10/50) = 1.64*10^-6 Amp
So, the answer is option b).
Problem 32
F = qv x B
Keeping in mind the right hand rule, the force on the proton will be in the negative x direction. Thus, the answer is option b).
Regards!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.