A 75 kg window cleaner uses a 10 kg ladder that is 5 m long. He places one end o
ID: 1517892 • Letter: A
Question
A 75 kg window cleaner uses a 10 kg ladder that is 5 m long. He places one end on the ground 2.5 m from a wall, rests the upper end against a cracked window, and climbs the ladder. He is 3 m up along the ladder when the window breaks. Neglect friction between the ladder and window and assume that the base of the ladder does not slip. When the window is on the verge of breaking, what are the magnitude of the force on the window from the ladder, the magnitude of the force on the ladder from the ground, and the angle (relative to the horizontal) of that force on the ladder?Explanation / Answer
costheta = 2.5/5
theta = 60 degrees
In equilibrium net torque about the base = 0
75*9.8*3*costheta + 10*9.8*5/2*costheta = N2*L*sintheta
(75*9.8*3*cos60) + (10*9.8*5/2*cos60) = N2*5*sin60
N2 = 283 N
++
(b)
N1 = (m1 + m2)*g
N1 = 85*9.8 = 833 N
(c)
90 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.