Four acrobats of mass 62.5 kg, 68.0 kg, 62.0 kg, and 55.0 kg form a human tower,
ID: 1518120 • Letter: F
Question
Four acrobats of mass 62.5 kg, 68.0 kg, 62.0 kg, and 55.0 kg form a human tower, with each acrobat standing on the shoulders of another acrobat. The 62.5-kg acrobat is at the bottom of the tower.
(a) What is the normal force acting on the 62.5-kg acrobat? (Enter the magnitude only.)
N
(b) If the area of each of the 62.5-kg acrobat's shoes is 400 cm2, what average pressure (not including atmospheric pressure) does the column of acrobats exert on the floor?
Pa
(c) Will the pressure be the same if a different acrobat is on the bottom?
Explanation / Answer
Given data
masses are = 62.5kg
68 kg
62 kg
55 kg
(a) What is the normal force acting on the 62.5-kg acrobat?
The force on his shoulders is (68+62+55)kg*9.81 m/s^2 = 1814.85 N
and on his feet =(62.5+68+62+55)*9*81 = 2428 N
(b) If the area of each of the 62.5-kg acrobat's shoes is 400 cm2, what average pressure does the column of acrobats exert on the floor?
The area of both feet is 800cm^2 =800*10^-4 m^2
The pressure is
2428/(800*10^-4) m^2 = 30350 Pascal
(c) Will the pressure be the same if a different acrobat is on the bottom?
Only if the other person has the same shoe size , then only the pressure be the same if a different acrobat is on the bottom
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.