A typical coal-fired power plant generates 1000 MW of usable power at an overall
ID: 1518125 • Letter: A
Question
A typical coal-fired power plant generates 1000 MW of usable power at an overall thermal efficiency of 41%.
A) What is the rate of heat input to the plant?
B) The plant burns anthracite coal, which has a heat of combustion of 2.65×10^7J/kg. How much coal does the plant use per day, if it operates continuously?
C) At what rate is heat ejected into the cool reservoir, which is the nearby river?
D) The river's temperature is 18.0 C before it reaches the power plant and 18.5 C after it has received the plant's waste heat. Calculate the river's flow rate, in cubic meters per second.
E) By how much does the river's entropy increase each second?
Explanation / Answer
A) heat rate is inversely proportional to efficiency.
Heat rate=100/41=2.439J
B)total power=1000*10^6*24J
2.65*10^7J=1 kg
1J=1/2.64*10^7kg
1000*10^6*24J=1000*10^6*24/2.65*10^7= 905.66kg
So, 905.66 kg coal is used in a day.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.