Solve the following problems. Show \"ALL\" work in detail. The length of one edg
ID: 1518467 • Letter: S
Question
Solve the following problems. Show "ALL" work in detail. The length of one edge of a cubical block of metal is found to be 10.1cm and its mass 8065g. Determine the density of the block. A projectile is fired upward at a 38* angle with an initial velocity of 45m/s. (a) How high will it rise? (b) What is its total time in the air? (c) What is its range? (d) What is its vertical speed 3.0s after being fired? (e) What is its vertical position after 3.0s? Assume that the projectile is fired from the ground.Explanation / Answer
Here ,
1)
length , L = 10.1 cm = 0.101 m
mass , m = 8065 gm
density of the block = mass/volume
density of the block = 8065/(10.1^3) gm/cm^3
density of the block = 7.878 gm/cm^3
the density of the block is 7.878 gm/cm^3
2)
theta = 38 degree
initial speed, u = 45 m/s
a) maximum height = (v * sin(theta))^2/(2 * g)
maximum height = (45 * sin(38))^2/(2 * 9.8)
maximum height = 39.2 m
b)
total time in air is t
t = 2 * v * sin(theta)/g
t = 2 * 45 * sin(38)/9.8
t = 5.65 s
the total time in air is 5.65 s
c)
Range = v^2 * sin(2 *theta)/g
Range = 45^2 * sin(2 * 38)/9.8
Range = 200.5 m
the range of the projectile is 200.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.