An airplane flies with a constant velocity of 100 m/s to the east for 20 seconds
ID: 1518478 • Letter: A
Question
An airplane flies with a constant velocity of 100 m/s to the east for 20 seconds. Then a strong headwind hits the plane imparting an acceleration of 3 m/s^2 to the west. If the wind lasts for 10 seconds, how far has the plane traveled in total and what is its final speed? An airplane flies with a constant velocity of 100 m/s to the east for 20 seconds. Then a strong headwind hits the plane imparting an acceleration of 3 m/s^2 to the west. If the wind lasts for 10 seconds, how far has the plane traveled in total and what is its final speed?Explanation / Answer
distance
S = 100x20 + ( 100x10 -0.5x3x10x10)
S = 3000-150
S = 2850 m
V-u = at
V = 100-3x10
V = 70m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.