Cesium metal (work function, = 2.1 eV) is to be used as the photocathode materia
ID: 1518500 • Letter: C
Question
Cesium metal (work function, = 2.1 eV) is to be used as the photocathode material in a photo-emissive electron tube because electrons are relatively easily removed from a cesium surface.
1. What is the longest wavelength of radiation, which can result in photoemission (provide your answer in nm)?
2. If ultraviolet radiation of wavelength 300 nm is incident onto the Cs photocathode, what will be the kinetic energy of the photo-emitted electrons in eV? (provide your answer in eV)
3. Consider using one of the following materials as photocathode. If the 300 nm ultraviolet radiation is used, for which material there will be NO photoelectric current? (the element's name - i.e. Magnesium etc.)
Element Work Function(eV)
Calcium 2.9
Magnesium 3.68
Potassium 2.3
Iron 4.5
Explanation / Answer
given
workfunction, Wo = 2.1 eV
1) for lonegst wavelength, E_photon = Wo
h*c/lamda_max = Wo
lamda_max = h*c/Wo
= 6.626*10^-34*3*10^8/(2.1*1.6*10^-19)
= 5.91*10^-7 m
= 591 nm
2) use, E_photon = Wo + KEmax
==> KEmax = E_photon - Wo
= h*c/lamda - Wo
= 6.626*10^-34*3*10^8/(300*10^-9) - 2.1 eV
= 6.626*10^-19 J - 2.1 eV
= 6.626*10^-19/(1.6*10^-19) eV - 2.1 eV
= 4.14 eV - 2.1 eV
= 2.04 eV
3) Workfunction of the material, Wo = h*c/lamda
= 6.626*10^-34*3*10^8/(300*10^-19)
= 4.14 eV
In the given data Iron has Wo = 4.5 eV > 4.14 eV
so, Iron will be the material
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.