Use the work-energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton\
ID: 1518572 • Letter: U
Question
Use the work-energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton's laws to check your answers. Neglect air resistance in all cases.
(a) A branch falls from the top of a 81.0-m-tall redwood tree, starting from rest. How fast is it moving when it reaches the ground? . m/s
(b) A volcano ejects a boulder directly upward 545 m into the air. How fast was the boulder moving just as it left the volcano? m/s
(c) A skier moving at 4.60 m/s encounters a long, rough horizontal patch of snow having coefficient of kinetic friction 0.220 with her skis. How far does she travel on this patch before stopping? m
(d) Suppose the rough patch in part (c) was only 2.90 m long? How fast would the skier be moving when she reached the end of the patch? m/s
(e) At the base of a frictionless icy hill that rises at 25.0° above the horizontal, a toboggan has a speed of 11.5 m/s toward the hill. How high vertically above the base will it go before stopping?
Explanation / Answer
conserving energy
a)
mgh = 0.5mv^2
v = sqrt (2gh)
v = 39.844m/s
b)
0.5mv^2 = mgh
v = sqrt (2gx 545)
v = 103.35m/s
c)
0.5mv^2 = umgx S
S = V^2/2ug
S = 4.907m
d)
0.5m (V^2 -u^2) = -umgx 2.9
V = 2.94m/sec
e)
0.5mV^2 = mgh
h = 6.747m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.