Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A screen is separated from a double slit source by 1.20 meters.,this distance be

ID: 1518688 • Letter: A

Question

A screen is separated from a double slit source by 1.20 meters.,this distance between the two slits is 0.030mm. the second order bright fringe (m=2) is measured to be 4.50cm from the center line . determine the wavelength of the light, distance between adjacent fringes A screen is separated from a double slit source by 1.20 meters.,this distance between the two slits is 0.030mm. the second order bright fringe (m=2) is measured to be 4.50cm from the center line . determine the wavelength of the light, distance between adjacent fringes A screen is separated from a double slit source by 1.20 meters.,this distance between the two slits is 0.030mm. the second order bright fringe (m=2) is measured to be 4.50cm from the center line . determine the wavelength of the light, distance between adjacent fringes

Explanation / Answer

for bright fringe:
y = n*lambda*D/d
Here n=2
D =1.2 m
d = 0.03 mm = 3*10^-5 m
y = 4.5 cm = 4.5*10^-2 m

y = n*lambda*D/d
4.5*10^-2 = 2*lambda*1.2/(3*10^-5)
lambda = 5.625*10^-7 m
Answer: wavelength is 5.625*10^-7 m

distance between adjacent fringes = lambda*D/d
                                                                       = 4.5 cm / 2
                                                                        = 2.25 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote