15. [2pt] A source with a surface area of 3.8 cm^2 produces 1.60 W of acoustical
ID: 1518955 • Letter: 1
Question
15. [2pt]
A source with a surface area of 3.8 cm^2 produces 1.60 W of acoustical power and projects this uniformly in all directions. What will the sound intensity be at a distance of 130.00 cm from the source?
Answer: Last Answer: 75 mW/mE+02
Not yet correct, tries 0/5
16. [2pt]
A glass beaker with a maximum volume of 1500 mL is completely filled with gasoline when at a temperature of 15.0 deg. C. If the temperature is increased to 49.0 deg. C, what volume of gasoline will overflow?
Answer: Last Answer: 1.68 L
Not yet correct, ONE try left!!
17. [2pt]
A copper pipe has a length of 17.0000 m at 25 deg. C. If its temperature is increased to 39 deg. C, what will its length be?
Answer: Last Answer: 17.952 m
Not yet correct, tries 1/5
Explanation / Answer
a) Intensity * Area = Power
Intensity = 1.6/4pi*1.3^2 = 0.075377 W/m^2
b) dV = 1500*[0.00095 -27.6*10^-6]*34 = 47.042 ml
c) L = 17(1+17*17.004046 m10^-6*14) =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.