An astronaut has landed on Planet N-50 and conducts an experiment to determine t
ID: 1519224 • Letter: A
Question
An astronaut has landed on Planet N-50 and conducts an experiment to determine the acceleration due to gravity on that planet. She uses a simple pendulum that is 0.700 m long and measures that 10 complete oscillations 15.0 s. What is the acceleration of gravity on Planet N-50? A 100-gram wire that is 1.0 m long is under tension. When a transverse wave of frequency 900 Hz travels down the wire, its wavelength is 0.10 m and its amplitude is 7.0 mm. What is the tension in the wire? If the average intensity of sunlight impinging on Earth is measured to be about 1.6 times 10^3 W/m^2. What is the power of sunlight emitted by the sun? (Earth-Sun distance = 1 .5 times 10^11, m Earth radius = 6.4 times 10^6 m)Explanation / Answer
9)
L = 0.700 m
It takes 15 s for 10 oscillations
Period of pendulum, T = 15/10 = 1.5 s
use:
T = 2*pi*sqrt (L/g)
1.5 = 2*sqrt (0.700/g)
0.700/g = 0.5625
g = 1.24 m/s^2
Answer: 1.24 m/s^2
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.