An object of mass 1.5 kg is supported by a vertical lossless spring of force con
ID: 1519299 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) here,
A is the amplitude
w is the angular frequency
delta is the phase constant
b)
i) let the spring is stretched by x
for equilibrium
k * x = m * g
1800 * x = 1.5 * 9.8
x = 8.17 *10^-3 m
the spring is stretched by 8.17 *10^-3 m
ii)
the values are
A = 2.5 cm = 0.025 m
w = sqrt(k/m)
w = sqrt(1800/1.5)
w = 34.64 rad/s
Now,as the mass is initially at the extreme position
delta (phase constant) = pi
iii)
at t = 0.5 s
v = -A * w * sin(w * t)
v =- 0.025 * 34.64 * sin(34.64 * 0.5)
v = 0.865 m/s
the velocity at t = 0.5 s is 0.865 m/s
for the acceleration
a = A * w^2 * cos(w * t)
a = - 0.025 * 34.64^2 * cos(34.64 * 0.5)
a = -1.24 m/s^2
the acceleration at t = 0.5 s is -1.24 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.